Üçüncü Yeni Edebiyat Akımı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» KONYA ÜZERİNE YAZILAN ŞİİRİM
Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu EmptySalı 24 Ocak 2012 - 15:34 tarafından Admin

» GÜZEL KAYSERİ/ŞEVKİ ÇOBANOĞLU
Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu EmptySalı 24 Ocak 2012 - 15:03 tarafından Admin

» KONYALI/ŞEVKİ ÇOBANOĞLU
Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu EmptyCuma 20 Ocak 2012 - 16:26 tarafından sevkicobanoglu

» aaah Feryadım o n d a n
Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu EmptySalı 21 Haz. 2011 - 15:54 tarafından congeri

» BAŞKANLIK SİSTEMİ TÜRK BULUŞU / Sefa KOYUNCU
Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu EmptyCuma 4 Şub. 2011 - 13:54 tarafından mavizaman

» Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu
Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu EmptyPaz 30 Ocak 2011 - 12:34 tarafından mavizaman

» ŞİİR EŞKIYASI / Sefa KOYUNCU
Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu EmptyPaz 5 Ara. 2010 - 15:34 tarafından mavizaman

» ŞİİR VE ÜÇÜNCÜ YENİ / AHMET DEMİR
Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu EmptyPtsi 5 Nis. 2010 - 16:09 tarafından mavizaman

» SEVENLER NE HOŞTUR
Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu EmptyPaz 14 Mart 2010 - 10:24 tarafından H.İbrahim SAKARYA

Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Takvim Takvim

KONYA ÜZERİNE YAZILAN ŞİİRİM

Cuma 20 Ocak 2012 - 16:16 tarafından sevkicobanoglu

KONYA

Zengin mirası var, geçmişi uzun
Dünyada bilinen bir şehir Konya
Yer görmek isteyen Konya'yı gezin
Gezmeye gelinen bir şehir Konya

Anadolu şehri çok şirin bir yer
Selçuklu, Osmanlı eserleri var
Burda yaşayanlar bulur çokça kâr
Yerleşip, kalınan bir şehir Konya

Mevlâna yolunda sürülür izi
Sadrettin Konevî, Şemsi Tebrizî
Gezilir yaylası, ovası, düzü

[ Okuma komple ]

Yorum: 1

GÜZEL KAYSERİ/ŞEVKİ ÇOBANOĞLU

C.tesi 21 Ocak 2012 - 17:08 tarafından sevkicobanoglu

GÜZEL KAYSERİ

Ova üzerinde her yer görünür
Örnek bir şehirdir güzel Kayseri
Baharda yeşile çabuk bürünür

Büyük meydanında vardır kalesi
Kalenin önünde saat kulesi
Kümbetleri, hanlar hep kordelesi

Seyyid Burhaneddin burayı bulmuş
Lâle, Kurşunlu, Han Camii olmuş
Hunat, Cami Kebir, camiler …

[ Okuma komple ]

KONYALI/ŞEVKİ ÇOBANOĞLU

Cuma 20 Ocak 2012 - 16:26 tarafından sevkicobanoglu

KONYALI

Gezdim şu dünyayı şehirler gördüm
Şehrine çok sahip çıkar Konyalı
Mevlânâ diyarı Konya'da durdum

Tarihi eserler meydana çıkmış
Zararlı olanı kökünden yıkmış
İstikbale doğru umutla bakmış

Selçuklu başkenti, bu kenti tanı
Yaşamaya uygun huzur mekânı
Uğruna kitaplar …

[ Okuma komple ]

Yorum: 0

aaah Feryadım o n d a n

Salı 21 Haz. 2011 - 15:54 tarafından congeri

[center]aaah Feryadım o n d a n

beynimde iki tren karşılıklı tek hatta
vurdu vurmak üzere
yönmü sordun sen ?
ve
nedisem bilmemki soluksoluğayım
yetti yetecek arası
ecel denen şeb-i aruz
işte bence neş-e bu
yada feryadım ondan
* * *
gecemi kırk`a böldüm
her kırk`ı da sekize
her sekizin onbeş ahı
ve
benim suskunluğum
suskunluğumun girdabı
sen sevdadan bahset
benden çıkan …

[ Okuma komple ]

ŞİİR EŞKIYASI / Sefa KOYUNCU

Paz 5 Ara. 2010 - 15:34 tarafından mavizaman

ŞİİR EŞKIYASI

Vezinle kafiye asıl kuraldı,
Şiir eşkıyası bunları çaldı…
"Şiirin yerini düzyazı aldı;
Şiirden geriye, bize ne kaldı?"

İmge simge anlam elbette gerek,
Vezin âhenk şekil en temel direk…
Şiir eşkıyası yıktı bilerek,
Şiirden geriye, bize ne kaldı?

Siniktir mısralar artık pısırık,
Kimisi bir değnek kimi de sırık…
Yaralı …

[ Okuma komple ]

SEVENLER NE HOŞTUR

Paz 14 Mart 2010 - 10:24 tarafından H.İbrahim SAKARYA

SEVENLER NE HOŞTUR
Cümle varlık kaçar iken görevden
İnsanoğlu yüklenmiştir olayı
Şeytan ruhu yaratılmış alevden
Yakar yıkar, şerde bulur kolayı
Şeytana uzak dur nefisler kanar
Kurunun yanında yaşlar da yanar.

Âdemden bu yana aynıdır kafa
Okları, kılıcı kaldır sen rafa
Misk-i amberini saç ki etrafa
İnsanlık kazansın kutsal davayı.
Sevenler ne hoştur verdiysen …

[ Okuma komple ]

BİZİM TÜRKÜMÜZ (Sesli)

Salı 16 Haz. 2009 - 17:58 tarafından Mahir Başpınar

BİZİM TÜRKÜMÜZ

Malazgirt Viyana Gelibolu’da
Kulaklarda küpe sözlerimiz var
Dört mevsim yaşanır Anadolu'da
Her bölgede başka yazlarımız var.

Yürekte imanlı asil soylumuz
Ram olmuş erine ipek huylumuz
Ar namus timsali suna boylumuz
İffet abidesi kızlarımız var.

Kınalar yakılır yeni geline
Bir sevda türküsü dolar diline
Sevgiyi nakşeder gönül tülüne

[ Okuma komple ]

BEN SENİ KENDİME DOST İLAN ETTİM

C.tesi 4 Tem. 2009 - 8:31 tarafından congeri

Ben seni kendime dost ilan ettim

Benim hallerime,aşinaa şahıs,
Ben seni kendime,dost ilan ettim.
Benim dert’lerimden,aynı alan his!

Şiirimi satır satır okuyan,
Dilim olup,bülbül gibi şakıyan,
Sevgi ile yüreğimi,paklıyan,

Ne kadar uzakta,olsan da bile,
Boyunaca gömüldün sen,sevgime,
Mutlu ve …

[ Okuma komple ]

Yorum: 2

ŞİİRLER YAZACAĞIM

Çarş. 17 Şub. 2010 - 20:10 tarafından H.İbrahim SAKARYA

Geliyorum bir tanem, sevdiğim, aşkım benim

Sevgimize ket vuran zinciri kıracağım,

Bırak hüzünlerini, de ki, varmış sevenim

Sana yürekten akan şiirler yazacağım.

Soranlara söyle ki, baharımız gelecek

Yitirmedim umudu yâr kadrimi bilecek

Mutluluk çağlayanı çiçeklerim gülecek

Sana amberler kokan şiirler yazacağım.

Bulanık sular bile sonbaharda durulur

Sevda …

[ Okuma komple ]

Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu

Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu Empty Serbest Şiir Diye Bir şey Yoktur / Sefa Koyuncu

Mesaj  mavizaman Paz 30 Ocak 2011 - 12:34

Serbest şiir diye bir şey yoktur! - Sefa Koyuncu

Nobel Edebiyat ödüllü ünlü İngiliz Şairi T.S. Eliot ve Murat Belge`den Üçüncü Yeni`nin, `Şiir ölçülü-kafiyelidir" tezine destek. Eliot: Serbest şiir diye bir şey yoktur; bu kuruntu ortadan kalkmalı…||Birinci ve İkinci Yeni edebiyat akımlarının başlattığı serbest nazma tepki olarak, şiirde ölçü ve kafiyeyi savunan Üçüncü Yeni edebiyat akımına, dünyaca ünlü, Nobel ödüllü İngiliz edebiyatçı T.S. Eliot`dan* güçlü bir destek var. Üçüncü Yeni, Eliot`ın, "Serbest şiir diye bir şey yoktur ve bu kuruntunun ortadan kalkma zamanı çoktan gelmiştir" cümlesinin de yer aldığı "Serbest Şiir Üzerine Düşünceler" başlıklı yazısını Türkçe`ye kazandıran, Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü başkanı Prof.Dr. Murat Belge`ye de, bu önemli desteğinden dolayı teşekkür ediyor. Nobel edebiyat ödüllü Thomas Stearns Eliot`ın, serbest şiir konusundaki düşünceleri şöyle:||Serbest şiirin var olduğu kabul ediliyor. Serbest şiirin bir akım olduğu kabul ediliyor; belirli teorilerden meydana geldiği ve bir teorisyen grup ya da gruplarının, vezinlere saldırıları eğer başarıya ulaşırsa, şiiri devrimci ya da ahlâksız yapacakları kabul ediliyor. Serbest şiir diye bir şey yoktur ve bu kuruntunun ortadan kalkma zamanı çoktan gelmiştir.||Bir sanat nazariyesi yerleştiği zaman genellikle göze görünen şey, milyonluk reklâmla üç paralık sanat kazanıldığıdır. Bu malları satan teori yanlış olabilir, karışık ve aydınlatma yeteneğinden yoksun olabilir ya da başlangıçtan beri hiç var olmayabilir. Millik bir devrim olmuş ve birkaç sanat eseri ortaya çıkarmıştır; oysa bu devrimci teoriler kuyruklarına yapışmasa sanat eserleri belki daha bile iyi olacaklardı. Modern toplumda bu gibi devrimlerden kaçınılamaz. Bir sanatçı, belki hiç düşünmeden, çevresini saran ikinci sınıf adamlarınkinden özünde ayrı olması bakımından yeni diyebileceğimiz ve kendinden önce gelen büyük sanatçılardan özünden başka her şeyiyle değişik bir yöntem bulabilir. Yenilik ihmale uğrar; ihmal saldırıya yol açar; ve saldırıya bir teori gerektir. İdealist bir toplumda insan `iyi yeni`nin iyi `eski`den doğal bir şekilde, polemik ya da teori gerekmeden gelişeceğini düşünebilir; böylesi, canlı bir geleneğe sahip bir toplum olurdu. Miskin bir toplumda -ve gerçek toplumlar böyledir- gelenek her zaman batıl inanca dönüşür ve yeniliğin sert etkisine ihtiyaç duyulur. İnançlarıyla sınırlanabilen ve polemikleriyle daralabilen sanatçı ve akımı için böylesi kötüdür; ama sanatçı yaşlılığında, kavgaya girişmese hiçbir şeyin başarılamamış olacağını düşünerek, yanılgılarından dolayı kendini avutabilir.||Serbest şiir, gerçek şiir değil||Serbest şiirin polemik gibi bir bahanesi bile yoktur; bir özgürlüğün savaş narasıdır bu, ama sanatta özgürlük olamaz. Ve iyi olan serbest şiir «serbest»ten başka her şey olduğuna göre, başka bir ad altında savunulması daha yerindedir. Serbest şiirin belirli çeşitleri muhtevanın seçimi ya da içeriği ele alma yöntemiyle desteklenebilir. Birçok serbest nazım yazarının böyle yenilikler getirdiğini ve materyallerini seçme ve ele alma yolunda yaptıkları yeniliklerin -kendi zihinlerinde değilse bile okurlarınınkinde- şekilde yenilikle karıştığını biliyorum. Ama burada amacım, materyalleri kullanmakla ilgili bir nazariye olan hayâlcilikten söz açmak değil. Sadece, hayâlin de içine katıldığı şiir şeklini ele almak istiyorum. Serbest şiir gerçek bir şiir şekli olsaydı olumlu bir tanımlaması yapılırdı. Oysa ben bunu ancak olumsuz kelimelerle tanımlayabiliyorum: (l) kalıp yokluğu, (2) uyak yokluğu, (3) ölçü yokluğu.||`Ölçüsüz şiir düşünemiyorum`||Bu niteliklerin üçüncüsü kolayca bir yana atılabilir. Hiçbir ölçüye uymayan bir mısranın ne biçim bir şey olabileceğini düşünemiyorum. Şiir sütunlarını bugünlerde genellikle serbest şiire ayıran popüler Amerikan dergilerinde çıkan şiir mısralarında bile ölçü bulunuyor. Herhangi bir mısrada hece sayıları ve vurgular bulunur. Basit ölçüler belli bir bileşimin tekrarlanmasından meydana gelir; meselâ, bir uzun bir kısa, ya da bir kısa bir uzun hece ikilililerinin beş kere tekrarlanması gibi. Gelgelelim, bir tek mısraın içinde herhangi bir tekrarlama yapılmasının hiçbir sebebi yoktur; değişik kalıplara (pes, tef`ile) bölünebilen mısralar niçin olmasın? Ölçünün açıklanması böyle bir mısraı nasıl anlaşılır duruma getirir? Başka mısralarda geçen öğeleri ayırmakla ve bunu yapmanın tek amacı başka yerde aynı etkiyi oluşturmaktır. Ama belirli etkilerin tekrarlanması kalıpla ilgili bir mesele.||Ölçünün açıklanması bize pek az şey söylüyor. Değişmez bir ölçü tekniği herhalde bize çok şey kazandırmaz; meselâ, Swinburne`ün ölçüsündeki bilgi dolu karmaşıklıklar. Swinburne`ün trüklerini (gösterilerini) anlayıp, bilgisini değerlendirdikten sonra etkisine pek kapılmıyoruz. İngiliz kulağına yabancı gelen ölçünün beklenmedik niteliğine alıştıktan ve bunu öğrendikten sonra insan Swinburne`ün şiirinde bulunmayan şeyleri aramaktan vazgeçiyor; yani, başka söyleyişlerle, mısraları, hiçbir zaman oluşturululamayacak olan bir musikiye sahip; açıklanamaz. Swinburne, tekniğini kullanmakta iyice usta olmuştu ve bu da epeyi önemli bir şeydir, ama ustalığını ölçüyü zamanında istediği gibi kullanacak derecede ilerletmemişti, oysa hepsinden önemlisi budur. Swinburne`ün ölçülerinde İngiliz şiiri için umut verici bir şey varsa bile, bu, Swinburne`ün getirdiği noktanın çok daha ilerilerinde yatmaktadır. Ama dilimizde şimdiye kadar yazılan en ilginç şiir, ya çok basit bir nazım şeklini alıp ondan habire uzaklaşarak, ya da hiçbir şekli almayıp bunu habire basit bir nazım şekline yaklaştırarak yazılmıştır. Yerleşiklikle akış arasındaki bu karşıtlık, tekdüzelilikten bu göze görünmeyen kaçınma, şiirin canıdır.||Her şiirin ölçüsü olmalı||On yedinci yüzyılın başında, özellikle, kimi bakımlardan Shakespeare`den daha kurnaz bir teknik ustası olan John Webster`in şiirinde, insan düzenlilikten bu sürekli kaçınmayı ve düzenliliğe bu sürekli yaklaşmayı görebiliyor. Webster, Shakespeare`den çok daha serbest bir şairdir, ve kusurunun ihmalden doğmadığı, en yüksek gerilim anlarında nazmının bu serbestliğe erişmesinden belli olur. Dikkatsiz olduğunu göz ardı etmiyorum ama dikkatsizlikten gelen düzensizlikle bilinçli düzensizliği ayırt etmek çok kolay.||Dolayısıyla, şöyle bir formül yapabiliriz: en «serbest» şiirin bile arkasında bir ölçünün hortlağı dolaşmalıdır; biz uyuklamaya başlayınca ortaya çıkmalı, biz uyanınca kaçmalıdır. Ya da başka bir söyleyişle, serbestlik, ancak arka planda yapay bir sınırlılık varsa gerçek serbestlik olabilir.||Modern şairlerin kafiyesiz şiir imkânlarını kullanmaktaki hizmetlerini küçümsemek istemiyorum. Bir akımıın gücünü, bir teorinin yararlılığını tanıtlıyorlar. Ne Blake`in ne de Arnold`un tek başlarına yapamayacakları şey, çağımızda yapılıyor, İngilizce`de kabul edilen tek kafiyesiz şiir «Açık Hece»dir. İngiliz kulağı bu namın musikisi karşısında daha hassas ve bu ölçüde aynı seslerin tekrarlanmasına daha az bağımlıdır (ya da öyleydi). Kafiye kullanmaya karşı savaş açılmış değil. Ama belki de kafiyenin üzerine fazlasıyla düşmek modern kulağı duygusuzlaştırmıştır. Kafiyenin inkâr edilmesi bir kolaylık sağlamaz; tersine, dilin kullanışını güçleştirir. Kafiyenin rahatlık veren yankısı ortadan kaldırılınca, kelime seçiminde, cümle kuruluşunda, düzendeki başarı ve başarısızlıklar daha kolay görünür. Kafiye kalkınca, şair düzyazı standardlarıyla karşı karşıya kalır. Kafiye kalkınca, kelimeden, şimdiye kadar düzyazı alanında kimsenin haberi olmaksızın şakıyan göksel musiki yükselir. Ve kafiye yasaklanınca, nice uydurma şairlerin küçüklüğü besbelli oluverdi.||Kafiye önemini yitirmeyecek||Ve bu kafiyeden kurtulma aynı zamanda kafiyenin kurtuluşu da olabilir. Kötü şiire destek olmak gibi güç bir işten kurtulunca, en çok gerekli olduğu yerde daha etkili olarak kullanılabilir. Kafiyesiz bir şiirde özel bir etki için kafiyeyi; bir etki birikimini, ansızın bir ruh hali değişimini belirtmek için.||Ama eski şekil kafiyeli şiir elbette yerini yitirmeyecektir. Beyit şeklinin Dryden ve Pope`un sağladıkları keskinliğinden bir şey eksilmediğini anlamamız için, dehâların en enderi olan bir Taşlamacı`nın gelmesini bekliyoruz. Soneye gelince, ondan hiç emin değilim. Ama karışık şiir kalıplarının çürümesi serbest şiirin ilerlemesiyle orantılı değildir. Bu çok daha önceden başlamıştı. Ancak birçok insanın aynı problemlerle uğraştığı, benzer bir toplumda, Yunan korosunu, Elizabeth çağı liriğini, Trubadur şarkısını söyleyen toplumlarda bu şiir şekilleri gelişerek etkili olurlar. Serbest şiire gelince, bunun kalıp ya da kafiye yokluğuyla tanımlanamadığını, çünkü başka şiir çeşitlerinde de bunların bulunmadığını görüyoruz; ölçü yokluğuyla da tanımlanamıyor, çünkü en kötü şiirde bile ölçü vardır...||T.S. ELIOT||Türkçesi : Murat Belge||Not: Murat Belge`nin bu tercümesini herkesin daha kolay anlayabilmesi için kullandığı uydurukça kelimelerden Koşuk (şiir, nazım), Kuram (teori, nazariye), Ülküsel (idealist), Gerekseme (ihtiyaç), Gereç (materyal, malzeme), İmgecilik(hayâlcilik), Saltık (mutlak, değişmez), Uyak (kafiye), Dize (mısra) olarak değiştirilmiş, oluşturmak, Allaha mahsus olduğu için, bu kelimenin yerine de `oluşturmak` yazılmıştır.||Faydalanılan kaynak:||http://www.siirakademisi.com/dunyagoster.asp?sairid=42||*Thomas Stearns Eliot (1888-1965 )||Thomas Stearns Eliot 1888 yılında St. Louis`de doğdu. Amerika doğumlu İngiliz şair, oyun yazarı, edebiyat eleştirmeni. Harward Üniversitesinde öğrenciyken çağdaş Amerikan eleştirmenlerinden George Santayana ve Irving Babbitt tarafından etkilenmiştir. 1914 yılında T.S. Eliot İngiltere`ye taşınmış, 1927`de İngiliz uyruğuna geçmiştir. 1. ve 2. dünya savaşları arasındaki dönemde çağdaş şiiri ve 20 yy kültürünü büyük ölçüde etkilemiştir. Ezra pound, sembolist Fransız şairleri ve Dante `den büyük ölçüde etkilenmiş, Harvard`da Hint felsefesi okumuş, felsefe konusunda tez vermiş, bütün bunlar şiirini çok etkilemiştir.||llk dönemlerini Kutsal Orman`da (1920) topladı. 1923`te yayıladığı Çorak Ülke adlı şiir derlemesiyle ün kazandı ve bu kitap onu, Ezra Poud ile birlikte Amerikan-İngiliz Yeni Edebiyat okulunun ustalarından biri durumuna getirdi. 1948`de Nobel Edebiyat Ödülünü aldı. Eliot, şiir, tiyatro eserleri ve eleştirmeleriyle çağının en önemli edebiyat adamı olmuştur. Modern İngiliz şiirinde W.B.Yeats ve Esra Pound ile başlayan yenileşme sürecini izleyerek sürdürmüştür. Şiirlerinde uygar dünyanın problemler karmaşası içindeki konumunu, yaşlı gezegenimizin umutla umutsuzluk arasındaki durumunu işlemektedir. En önemli kitapları ise: Çorak Ülke, Prufrock, Kokteyl Parti, Dört Kuartet`tir.||KAYNAK:||http://www.habernews.com/haber.asp?haberid=11157||--||--~--~---------~--~----~------------~-------~--~----~||ÜÇÜNCÜ YENİ: ÖLÇÜLÜ ŞİİR, KURALLI NESİR...||Ziyaret edebileceğiniz ve tartışma başlatabileceğiniz grup ana sayfalarımız:||http://groups.google.com/group/KEAG/topics||http://groups.google.com/group/ucuncu-yeni-siiri/topics||http://groups.google.com/group/ucuncu-yeni-nesri/topics||http://groups.google.com/group/anti-monna-rosa/topics||http://groups.google.com.tr/group/sual-cevap/topics||http://www.mavizaman.com / E-posta: mavizaman@gmail.com Kaynak:SanatAlemi

KAYNAK: Tüm gazeteler-önbellek-

www.tumgazeteler.com/%3Fa%3D2676605+serbest+%C5%9Fiir+diye+bir%C5%9Fey+yoktur+sefa+koyuncu&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr&source=www.google.com.tr" target="_blank" rel="nofollow">http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:9_JunHN3RXoJ:www.tumgazeteler.com/%3Fa%3D2676605+serbest+%C5%9Fiir+diye+bir%C5%9Fey+yoktur+sefa+koyuncu&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr&source=www.google.com.tr
mavizaman
mavizaman

ŞAİR SAYFALARI
Şiir nedir?:
SEFA KOYUNCU:

- Similar topics